Marek Drzewowski  tel. 602 213 952  gg: 1961590  e-mail:baleno@poczta.onet.pl Łukasz Paliœświat  tel: 608 472 689     e-mail:lukaszpaliswiat@gmail.com
www.polska-sztanga.pl
SZUKAJ:
Fax: +48 (58)77 80 241

MENU

ZOBACZ RÓWNIEŻ
    

   *************************


GALERIE

shr121.jpg
shr121.jpg


rai66.jpg
rai66.jpg


lukow.png
lukow.png


talib151.jpg
talib151.jpg


djangabaev17.jpg
djangabaev17.jpg


efremov17.jpg
efremov17.jpg


nabieva17.jpg
nabieva17.jpg


mgl3.jpg
mgl3.jpg


advance-happy-new-year-2018-gif.gif
advance-happy-new-ye ...


azimova91a.jpg
azimova91a.jpgONLINE
Witaj, Anonim
Pseudonim
Hasło
(Zarejestruj się)
Członkostwo:
Ostatni: zembron
Nowe dzisiaj: 0
Nowe wczoraj: 0
Wszystkie: 2

Na stronie:
Gości: 274
Użytkowników: 0
Razem: 274

AKTUALIZACJEDarmowe liczniki

stat4u


KALKULATOR SINCLAIR'A

ZAPRZYJAŹNIONE STRONY
ZAGRANICZNE STRONY KLUBOWE

FRPC informuje: CIĘŻKIE SPRAWY #8 – DZIEŃ NASZEJ PAMIĘCI !
Wysłano dnia 01-11-2015 o godz. 18:33:09 przez autor

FRPC informuje Autor napisał "
Pięć lat temu w ramach cyklu „Ciężki poniedziałek” zamieściłem na związkowej witrynie internetowej felieton poświęcony naszym Nieobecnym. Przypominam go teraz, w nieco zmodyfikowanej formie, gdyż okrutny czas zrobił swoje… Przypominam go, bo inaczej w tym szczególnym dniu napi- sać chyba nie można. Bo… Dzisiaj Wszystkich Świętych – dzień szcze- gólny w polskim kalendarzu i chyba nigdzie indziej w świecie nie obchodzo- ny tak godnie, jak w naszym kraju. Dzień pamięci o tych, którzy odeszli na zawsze i refleksji nad tym, iż także jesteśmy śmiertelni. Szczególnie dzisiaj pamiętamy o swoich najbliższych, odwiedzamy ich groby. Starajmy się także – jak na polską Ciężarową Rodzinę przystało - pa- miętać również o ludziach z kręgu naszej dyscypliny, którzy są już tak bardzo daleko od ziemskich pomostów.Truizmem jest pisanie o tym, jaką stratą dla środowiska była śmierć wybitnych działaczy centrali PZPC i nie tylko jej – prezesa Janusza Przedpełskiego, Andrzeja Matusiaka, Jana Hawrylewicza, Bogdana Kołodziejskiego, Tadeusza Kochanowskiego czy – dawno już temu – Stanisława Zgondka. Trzej pierwsi mają swoje zawody memoriałowe, dalej ich dokonania i postacie wspominane są przy wielu okazjach. Jeśli myślimy o trenerach (którzy także mieli za sobą karierę sportową), co to stworzyli polską szkołę od sztangi to przywołujemy cienie Klemensa Roguskiego, Augustyna Dziedzica, Bronisława Stępnia, Czesława Białasa (i ich wieloletniego współpracownika – doktora Michała Firsowicza), Stefana Polaczuka, Ireneusza Chełmowskiego. Patrząc podczas każdych zawodów na walczącą na pomoście młodzież porównujemy ją, my – starsi – z dokonaniami i stylem niezapomnianych Waldemara Basza- nowskiego (także trenera, działacza, prezydenta EWF), Ireneusza Palińskiego, Mariana Zielińskiego, Krzysztofa Becka, Mieczysława Nowaka, Jacka Gutowskiego, Jana Wojnowskiego, Grzegorza Cziury, Henryka Trębickiego, Adama Bondara, Jerzego Kaczkowskiego, Jana Łostowskiego, Tadeusza Dembończyka, Waldemara Malaka, Stefana Leletki… Gdy patrzymy na sędziów ciągle widzimy w akcji Jana Janiszewskiego i Jana Kondrackiego. Gdy wspominamy dziennikarskich fachowców od sztangi, to muszą paść nazwiska Zygmunta Weissa, Andrzeja Marondla, Jerzego Jankiewicza, Jerzego Mrzygłoda, Tomasza Nikończyka, Andrzeja Łozowskie- go, Jacka Żemantowskiego i Grzegorza Stańskiego. Wszyscy z wymienionych byli ludźmi z krwi i kości – z zaletami i charakterem, czasami z charyzmą, ale i często z wadami i kłopotami z życiem po zakończeniu sportowej kariery. Ale tak to już jest na tym świecie.

Tych postaci zebrałby się cały legion, jest ich w już 90-letniej historii PZPC o wiele więcej i tylko od nas zależy czy będziemy o nich pamiętali. To bardzo delikatna kwestia, co obserwuję na co dzień szczególnie na dziennikarskim podwórku. Przykre jest bowiem, iż w dobie Internetu i nieograniczonego wręcz dostępu do informacji, młodzi adepci mojego zawodu są - w większości - pozbawieni tak zwanej pamięci historycznej. Dla nich dzieje danej dyscypliny sportu, nawet tej w której już uważają się za specjalistów i mają różne pomysły na sukcesy, zaczynają się jakby przed kilku laty; od dnia w którym opanowali trudną sztukę pisania i czytania. A przecież w polskim sporcie, także przy sztandze „wszystko już było”, a przede wszystkim ludzie godni zapisania się w historii. I wielcy bohaterowie-mistrzowie i postacie drugiego planu bez których nie odbyły by się żadne zawody, ani nie ukształtowałby się żaden ciężarowy talent. Gdy byli i działali traktowaliśmy to, jak coś oczywistego. Gdy ich zabrakło dostrzegliśmy dopiero jak bardzo trudno ich zastąpić. Nie rozumiem też , powiedzmy, niechęci ze strony mediów do przypominania sylwetek tych ludzi sportu, którzy odeszli na zawsze. Niechęci, może wypływającej z niewiedzy. Szczególnie dotyczy to mediów elektronicznych na czele z TVP, która podobno realizuje publiczną misję. Więc nie wiem dlaczego na przykład na antenie TVP Sport na okrągło serwują piłkarskie powtórki powtórek powtórek, a nie znajdziemy prawie nic co dotyczyłoby historii i ludzi którzy ja tworzyli ? Na szczęście jest jeszcze niestrudzony Bogdan Tuszyński i jego dzieła dokumentujące polski sport.

W dniu Wszystkich Świętych płoną nagrobne znicze pamięci. I wierzę, iż środo- wisko polskiej sztangi choć przez chwilę zadumało się nad jego Wielkimi Nie- obecnymi
(Jacek Korczak-Mleczko, 01.10.2015)
"

 
Pokrewne linki
· Więcej o FRPC informuje
· Napisane przez autor


Najczęściej czytany artykuł o FRPC informuje:
CIĘŻKIE SPRAWY #13 – SEN CZY JAWA ?


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 0
Głosów: 0

Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły


Opcje

 Strona gotowa do druku Strona gotowa do druku


Associated Topics

FRPC informuje


REGULAMIN:


PSz nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, wypowiedzi nie związane z tematem artykułu, sformułowania obraźliwe w stosunku do innych czytelników serwisu, osób trzecich itp., a w skrajnych przypadkach do blokowania możliwości komentowania wiadomości przez poszczególnych użytkowników lub dostępu do całego serwisu.


Komentowanie niedozwolone dla anonimowego użytkownika, proszę się zarejestrować


Marek Drzewowski tel. 602 213 952 GG 1961590 e-mail: baleno@poczta.onet.pl
Łukasz Paliświat tel: 608 472 689 e-mail: lukaszpaliswiat@gmail.com


Administracja

Tworzenie strony: 0.03 sekund :: Zapytania do SQL: 50